menu Menü
Logo Yengi Mecmua

Sahra-yı muhabbetde o divanelerüz kim

Mecnun-ı melametzede en akilimüzdürÇÜNKÜ Önceki İMAJ BOMBASI Sonraki

ŞİİR SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜREBİLİR Mİ?

İstanbul’daki edebiyat ortamına alışmaya çalışan genç bir şairdim. Hiçbir edebiyat sohbetine katılma fırsatını kaçırmazdım. Davetli davetsiz bulabildiğim bütün “dost” meclislerine sızdım. Kâh talebe oldum öğrendim kâh bozgunculuk yaptım kovuldum.

Yine böyle bir mecliste bulunmuşum. Konu döndü dolaştı, çok da dolaşmadı aslında, “Gezi’nin hatırası taze, yanı başımızda, Suriye’de, her geçen gün harareti artan savaş, bu siktiğimin şairleri ne halta yarar?” cümlelerine geldi. Dedim ya geleceği belliydi zaten. Herkesin aklında çünkü aynı soru var. Napıyoruz lan biz?

Bir kızcağız Mahmud Derviş’e getirdi lafı. “Bir röportajında” dedi, “üstada bu soruyu sormuşlar: Şiirin gücü bir şeyleri değiştirmeye yeter mi?” Derviş cevap vermiş: “Şiir” demiş, “savaş uçağı düşüremez ama pilotun kafasını karıştırabilir.”

Hayır dedim. Mahmud Derviş yanılıyor. Şiir pekâlâ bir savaş uçağı düşürebilir.   

Küçümseyerek bakanlar oldu. Etkilenenler de oldu ama. Nasıl olacakmış dedi sonra kız. Bir şey diyemedim. Ne söylediğimin de pek farkında değildim aslında. Müslümanlığımdan mı? Romantikliğimden mi? Devrimciliğimden mi? Çapkınlığımdan mı? Gençliğimden mi? Bilmiyorum ama böyle söyledim işte.

(Şiir savaş uçağı düşürebilir.) 

Bugün romantizmi eleştiriyorum. Hem sanatta hem de politikada. Yaşlanıyorum galiba. Ama uyum sağlayamıyorum. Kabul edemiyorum. İnancım ve inadım beni bırakmıyor. O kadar çok istiyorum ki onlardan kurtulmayı. Kurtulamıyorum. Gerçek olan şey bu, nesnel olan… Kaderim: Büyük adam olmak. Çoktan yorulmam gerekirdi. Çoktan pes etmeliydim. Umudumu kesmeliydim. Kabullenmeliydim. Kabullendim. Her şey değişecek. BİZ DEĞİŞTİRECEĞİZ.

Şiir belki savaş uçağı düşüremez. Ama savaş uçağı düşürebileceğini söylediğimde bende uyanan his, Mahmud Derviş’in sözünü duyduğumda hissettiğimden çok çok daha güçlü. Öyleyse içerdiği önerme mantıklı olmadığı halde uyandırdığı his bizi daha güçlü ve umutlu insanlar yapıyorsa böyle söylemek daha doğrudur. Çünkü ancak kendini iyi ve özel hissedenler gerçekten bir şeyleri değiştirebilirler. Bazen romantik sözler hayatın içinde kalmamızı sağlayabilir ve bazen gerçekçi olmak karamsarlığa yenik düşüp köşemize çekilmemize, modern bir dervişe dönüşmemize neden olabilir.

Seviş yolcu büyük sözler söyle ve hemen ayrıl

Uçurumlar birleştirir yüksek tepeleri

enes Enes Gündoğdu Savaş Şiir Uçak


Önceki Sonraki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İptal Yorum gönder

keyboard_arrow_up